Що потрібно знати про гіповітаміноз

Настрій на нулі, спати хочеться страшно, а дивитися в дзеркало – навпаки. Ми ставимо собі діагноз "весняний авітаміноз". Але авітаміноз – це надзвичайно серйозне захворювання, заробити яке дуже непросто. Те, що зазвичай трапляється з нами в кінці зими і на початку весни, медики називають гіповітаміноз, або вітамінною недостатністю. Для повноцінного функціонування організму день за днем потрібна певна кількість корисних речовин, а отримує він, в кращому випадку, прожитковий мінімум.

Основні симптоми гіповітамінозу:

    • бліда шкіра, схильна до сухості і подразнення;
    • сухе волосся з посіченими кінчиками, випадіння волосся;
    • потріскані куточки губ, на які не діють ні крем, ні помади;
    • при чищенні зубів кровоточать ясна;
    • часті застуди з важким і довгим відновленням;
    • постійне відчуття втоми, апатії, роздратування;
    • загострення хронічних захворювань.

Причини появи гіповітамінозу досить прості. Свіжі фрукти та овочі, які ми вживаємо взимку, не містять в собі достатньої кількості корисних речовин так необхідних нашому організму. Але і влітку не так вже й просто отримати необхідну дозу вітамінів з продуктів. Щоб компенсувати добову потребу у вітамінах та мікроелементах, необхідно з'їдати близько 2-х кілограмів ягід, плодів і овочів, бажано в сирому вигляді, так як при термічній обробці багато вітамінів руйнуються.

Весняну нестачу вітамінів досить просто поповнити, якщо внести корективи в свій раціон і освоїти деякі кулінарні хитрощі. Але пам’ятайте, що разовими акціями, на кшталт приготування фруктового смузі раз на тиждень, не обійтися, «вітамінізація» повинна проводитися постійно. Жиророзчинні вітаміни, наприклад А, D, Е, накопичуються – за умови, що надходить їх більше, ніж потрібно, а ось з водорозчинними (В, С) ситуація інша: їх надлишки просто виводяться з сечею. Так що підгодовувати організм потрібно регулярно.

Як же підібрати вітаміни?

Для початку, не варто боятися синтетичних вітамінних комплексів, на відміну від вітамінів природного походження вони не викликають алергії та інших побічних реакцій. Полівітамінні комплекси не накопичуються в організмі, якщо приймати їх в терапевтичних дозах.

На сьогоднішній день у продажу велика різноманітність вітамінів, їх виробляють у вигляді таблеток, драже, льодяників, капсул, порошків і навіть у рідкому вигляді. На думку фахівців, найбільш зручна форма випуску - капсули. При такій формі знижується ймовірність взаємної нейтралізації вітамінів. Просуваючись по кишковому тракту, капсула, поступово втрачає шар за шаром, і вітаміни один за іншим всмоктуються всередину.

Вітаміни життєво необхідні для нормального обміну речовин, відновлення клітин, та й просто для гарного самопочуття. І потрібні вони нам не тільки в кінці зими, але також під час сильних стресів, при підвищених фізичних навантаженнях, зміні клімату або звичного харчування. Люди, що сидять на дієтах або палять, потрапляють в групу ризику і повинні пити вітаміни цілий рік. В період найбільшої ймовірності гіповітамінозу деякі люди починають у великих дозах приймати вітаміни, полівітаміни і вітаміновмісні препарати, які продаються в аптеках. Однак надмірність в їх вживанні може завдати серйозної шкоди організму і викликати порушення їх всмоктування в кишечнику, що ще більше посилить проблему. Налагодити правильне харчування, щоб по максимуму одержувати з продуктами необхідні організму вітаміни, може кожен самостійно.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я

Перед застосуванням препарату проконсультуйтесь з лікарем