Як зміцнити імунітет?
Щодня ми контактуємо з мільйонами мікроорганізмів, чимало з яких можуть викликати серйозні захворювання. І тільки завдяки імунній системі ми залишаємося «цілими і неушкодженими».
Імунітет - це своєрідний щит, який створює перешкоду для вірусів, бактерій, чужорідних клітин. Однак стан захисної системи може погіршуватися внаслідок різних чинників. І в цьому випадку ми стаємо більш сприйнятливими до патогенів.
Все, що сприятливе для здоров'я, то і для імунітету добре. Якщо дотримуватися режиму дня, звести до мінімуму вплив стресу, включити в раціон овочі та фрукти, ефект буде «на обличчя». Як же повернути організму здатність протистояти бактеріям і інфекціям?
Імунна система завжди на сторожі здоров'я
Хороше самопочуття, бадьорість, легкість в тілі - такий стан ми сприймаємо як належне. І тільки коли здоров'я дає збій, починаємо прислухатися до своїх відчуттів, шукаємо проблему, щоб її усунути.
Не варто чекати, поки з'являться серйозні ознаки того, що імунітет ослаблений. Це складна структура, яка намагається бути на сторожі постійно: у всіх системах і органах. Якщо щось працює не так, як слід - чекайте наслідків.
Запідозрити у себе зниження активності імунної системи можна за такими ознаками:
- Дрібні порізи на шкірі погано гояться, можуть гноїтися.
- Ви хворієте вірусними і інфекційними захворюваннями частіше 4-х разів на рік.
- ГРВІ протікають в складній формі, часто з ускладненнями.
- Шкірні покриви бліді.
- Відчувається постійна слабкість в тілі, ви помічаєте, що швидко втомлюєтеся.
- Активізуються грибкові інфекції (грибок нігтів, кандидоз).
- Збільшені лімфовузли.
Якщо ви помітили у себе 2-3 ознаки з даного списку, слід звернутися до свого лікаря або до імунолога, щоб виключити дисбаланс імунітету або діагностувати його наявність. В останньому випадку - лікар запропонує стратегію корекції вашого стану.
Відмова від шкідливих звичок
Якщо спостерігається зниження імунітету, необхідно вжити заходів по його відновленню якомога раніше. При цьому не варто шукати чудодійну пігулку. Все, що стосується захисних сил організму, вимагає комплексного підходу в лікуванні.
Ніщо так не руйнує імунну систему, як шкідливі звички. Нікотин та інші компоненти тютюну порушують процес вироблення лімфоцитів, які потрібні для протистояння інфекціям.
Крім того, в тютюнових виробах містяться канцерогени, які провокують розвиток алергічних реакцій, бронхіальної астми. Відмовившись від куріння повністю, ви зробите крок назустріч власному здоров'ю. Вже через три місяці запустяться відновлювальні процеси, імунітет поступово повернеться в норму.
Алкоголь теж блокує вироблення B-лімфоцитів, що відповідають за опір до вірусів, до інфекцій, патогенних мікроорганізмів. Прийом спиртного у великих дозах викликає кисневе голодування і загибель клітин головного мозку. На тлі загального зниження захисних сил організму людина стає схильна до психологічних розладів, часто розвивається депресія.
Правильне харчування
Щоб зміцнити імунітет, необхідно переглянути свій раціон харчування. Те, що ми вживаємо в їжу, безпосередньо впливає на мікробіом. У кишечнику виробляються імуноглобуліни, які нейтралізують патогенну флору. Саме тому корисні мікроорганізми повинні отримувати все необхідне з їжею. Тобто необхідно створити сприятливі умови всередині нашого організму для розвитку мікробіома. У раціоні повинні бути:
- білки (м'ясо, риба, молоко, сир, бобові);
- жири (горіхи всіх видів, масла рослинного походження, авокадо);
- складні вуглеводи (крупи, злакові);
- клітковина (свіжі і приготовані овочі, фрукти).
Також важливо не забути про питний режим. Вода повинна бути чистою: без домішок, смаку, кольору і запаху. Дуже корисно їсти ферментовані продукти (бринзу, квашену капусту, домашній йогурт).
Регулярні тренування
Грамотно підібраний комплекс фізичних вправ сприяє зміцненню захисних сил організму. У той час як гіподинамія руйнує імунітет.
Помірні фізичні навантаження:
- зміцнюють серцево-судинну систему;
- сприяють зниженню артеріального тиску;
- допомагають контролювати вагу;
- нейтралізують негативний вплив стресу.
Щоб бути «у формі», досить 2-3 рази в тиждень піддавати себе помірним фізичним навантаженням.
Нормальний сон
Ритм сучасної людини зашкалює за швидкістю. Щоб встигнути переробити всі справи, часто люди збільшують період неспання: рано прокидаються, працюють допізна. Однак такий режим ні до чого доброго не приводить. Уже через кілька місяців організм вичерпає свої резерви і дасть збій. В результаті відбудеться зниження імунітету.
Вислів «Сон - найкращі ліки» - можна розуміти буквально. Під час сну імунні клітини проводять тотальне інспектування всього організму на предмет виявлення помилок в роботі систем і органів. Тому працювати на шкоду здоровому сну - в корені невірно. Повноцінний відпочинок, який дає відновлення сил і енергії, повинен тривати не менше 8 годин.
Роль пробіотиків у формуванні імунітету
Пробіотиками називають живі мікроорганізми, які сприятливо впливають на кишкову флору. Регулярне вживання препаратів, які сприяють поліпшенню роботи мікробіома, позитивно позначається на здоров'ї, знижує ризик алергічних проявів, шкірних захворювань.
Пробіотики можна приймати з метою поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту, а також для профілактики зниження імунного захисту.
Цинк: як він захистить вас від застуди
Імунна система в міжсезоння і з настанням холодів працює з подвійною силою, щоб уберегти нас від застуди. Прийом цинку сприяє зміцненню імунітету. Цей нутрієнт не дає вірусам впливати на клітини слизової носа. Крім того, цинк пригнічує розмноження патогенних мікроорганізмів, сприяє зменшенню запальних реакцій з боку слизової.
Щеплення
Вакцини сприяють формуванню активного специфічного імунітету. Шляхом щеплення в організм вводяться ослаблені дози певного збудника. Стикаючись з ним, лімфоцити провокують вироблення антитіл. Це спеціальні клітини імунної системи, які допомагають боротися з тим чи іншим захворюванням.
На сьогоднішній день розрізняють наступні типи вакцин:
- Жива - в її складі міститься ослаблений вірус.
- Інактивована - створюється на основі знешкодженого вірусу.
- Токсоідна - запобігає захворюванням, які викликає бактерія, що виробляє токсини в організмі.
- Субодинична - містить частини вірусу (субодиниці).
- Кон'югатна - бореться з бактеріями, зовнішня оболонка яких покрита «полісахаридами».
Загартовування і відмова від стресу
Про користь загартовування відомо всім. Це комплекс заходів, які спрямовані на зміцнення імунітету. Після загартовування організм стає несприйнятливим до несприятливих погодних умов. Це один з найефективніших способів підвищити імунітет.
Ще один найлютіший ворог здоров'я і імунітету - стрес. Люди, які регулярно відчувають нервові потрясіння, схильні до різних захворювань. Якщо відчуваєте дратівливість і незадоволеність життям, постарайтеся уповільнити його темп. Ні в якому разі не можна знімати стрес за допомогою алкоголю - це лише погіршить стан речей. Намагайтеся висипатися, зосередьтеся на позитиві, стежте за своїм настроєм.